Pervari Karakovan Balı (1 Kg.)

300.00

Organik Pervari karakovan balı.

EAN:00561306 N/A Stok kodu: 005613-3 Kategoriler: Etiketler: Marka:

Organin Karakovan Petek Balı

Pervari balı 2400 rakımlı Pervari Herekol dağlarında doğal ortamda yetişen organik ballarımız sizin ve çocuklarınız için eşsiz bir beslenme kaynağıdır. Arılar ve onların tozlaşma hizmetleri, doğada biyolojik dengenin korunmasına katkıda bulunur ve insanlar da dahil olmak üzere çeşitli hayvan ve bitki türlerinin gelişmesini sağlar. Ayrıca tamamen doğal bir besin kaynağı olan arı ürünleri sağlarlar. İnsanlar onları çok eski zamanlardan beri kullanıyorlar ve günümüzün giderek daha hızlı yaşam temposu için özellikle uygun bir besin kaynağıdırlar.

Arılar, kesinlikle en yaygın arı ürünü olan balın yanı sıra bize polen, propolis, arı sütü ve balmumu da sağlıyor. Arı zehri, insanların yararlanabileceği başka bir üründür.

PERVARİ BALI – biyoaktif maddeler açısından zengin bir tatlandırıcı

Binlerce yıldır bal sadece bir tatlandırıcı olarak görülüyordu, oysa bugün balın insanlar için faydalı olan birçok başka madde içerdiğini biliyoruz. Mükemmel bir besindir ve sakinleştiricidir . Antibakteriyel ve antioksidan özelliğinden dolayı halk hekimliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Uygun depolama önemlidir

Bal ek işlem gerektirmez ve bir arıcı bala hiçbir şey eklemez veya baldan bir şey çıkarmaz. Olgun bal besin değerinin bir kısmını kaybetse de, özellikle sade şekere kıyasla uzun yıllar boyunca üstün bir tatlandırıcı olmaya devam etmektedir.

Biyoaktif maddelerin ne kadar hızlı kaybolacağı, sıcaklığa ve diğer saklama koşullarına bağlıdır. Bal oda sıcaklığında saklanırsa en az iki yıl, hatta farklı koşullarda saklandığında daha uzun süre bozulmadan kalır. Bal en iyi şekilde kuru, serin ve karanlık yerlerde saklanır.

Kristalleşme kaliteyi etkilemez

Er ya da geç bal kristalleşir. Bu olursa endişelenmenize gerek yok. Bu sadece kaliteli, doğal bal satın aldığınızdan emin olabileceğiniz anlamına gelir. Balın kristalleşmesi, balda herhangi bir kimyasal değişikliğe neden olmayan ve kalitesini etkilemeyen tamamen doğal bir süreçtir.

Kristalize veya fikse bal bir su banyosunda sıvılaştırılabilir; ancak sıcaklık 40 ° C’yi geçmemelidir. Balın aşırı ısınması durumunda biyolojik olarak aktif maddeler kaybolur. Genellikle özel aroması ile çeşitli fırınlanmış veya pişmiş yemeklere (soslar, sebzeler, etler) eklenebilir.

Bal tüketmenin yolları

Pervari balı, çay, süt, kek, yoğurt, ekşi süt veya doğal meyve suları gibi farklı içecek veya yiyeceklerle karıştırabiliriz. Şeker yerine onunla Türk kahvesini de tatlandırabiliriz. Bal, diyetimizdeki tüketici şekerinin yerini tamamen alabilir.

POLEN – iyi bir protein ve vitamin kaynağı

Polen, protein açısından son derece zengindir. Tüm esansiyel amino asitleri, çeşitli yağ asitlerini, B, C, D, E ve K vitaminlerini ve provitamin A’yı içerir.

Arılar, bitkilerden nektar topladıkça polenle kaplanır, daha sonra farklı fermentler, hormonlar ve antibiyotik maddelerle zenginleştirip petek hücrelerine bırakırlar. Bu polen toplarını bir petek hücresinin içinden çıkarırsak, ekstrakte edilmiş bal peteği poleni veya arı ekmeği elde ederiz . Kovanın girişine bir polen kapanı kurarsak, taze polenlere hapsoluruz . Arılar bir polen tuzağının telini sıkıştırmaya çalıştıklarında, polen yükleri arka ayaklarından düşer.

Poleni yutmadan önce ıslatmanız tavsiye edilir.

Yutulmadan birkaç saat önce polen taneciklerinin şişip çözünmesi için poleni bir bardak suya batırırız. Bu şekilde polen daha kolay sindirilebilir ve aynı zamanda organizma için faydalı maddeler doğrudan kan dolaşımına emilir. Ayrıca poleni meyve suyunda veya diğer sıvılarda çözebiliriz ve ayrıca yoğurt veya meyve ile birlikte tüketilmesi tavsiye edilir.

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Pervari Karakovan Balı (1 Kg.)” için yorum yapan ilk kişi siz olun